Uroczystość NMP Częstochowskiej – patronki polskiej prowincji Małego Dzieła Boskiej Opatrzności
26 czerwca przeżywamy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Jest to święto ważne dla całego Kościoła w Polsce, gdyż to właśnie w tym wizerunku Pani Jasnogórskiej czczona jest Maryja jako szczególna orędowniczka naszego narodu. W naszym zgromadzeniu zakonnym czcimy ją także jako szczególną patronkę polskich orionistów. W 1940 roku na I Kapitule Generalnej Małego Dzieła Boskiej Opatrzności została utworzona Polska Prowincja Św. Stanisława Kostki, przemianowana w 1969 roku na Prowincję Matki Boskiej Częstochowskiej.
“Ufajcie Panu! Nie upadajcie na duchu, bo Polska na pewno zmartwychwstanie! Módlcie się z wiarą, z całkowitym zaufaniem zdajcie się na Opatrzność Bożą i na Matkę Boską Częstochowską! Kto posiada wiarę, kto ufa Bogu, ten nie zginie na wieki!
św. Alojzy Orione
Wśród bardzo licznych w Polsce sanktuariów Jasna Góra ma swoje pierwsze i uprzywilejowane miejsce. Rocznie nawiedza ją od miliona do dwóch milionów pielgrzymów. Przybywają, by modlić się przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, słynącym wieloma łaskami i na trwałe wpisanym w dzieje Polski. Cudowny obraz jest otaczany przez Polaków niezwykłą czcią. Wielokrotnie modlił się przed nim także kard. Karol Wojtyła, a potem – papież Jan Paweł II. Co roku, na uroczystości maryjne (szczególnie 15 i 26 sierpnia) do jasnogórskiego sanktuarium przybywają setki tysięcy ludzi, bardzo często idąc w pieszych pielgrzymkach przez wiele dni. Dzisiejsza uroczystość powstała z inicjatywy bł. Honorata Koźmińskiego, który po upadku powstania styczniowego starał się zjednoczyć naród wokół Królowej Polski – Maryi. Wraz z ówczesnym przeorem Jasnej Góry, o. Euzebiuszem Rejmanem, wyjednał on u św. Piusa X ustanowienie w 1904 r. święta Matki Bożej Częstochowskiej. Papież Pius XI rozciągnął w 1931 r. ten obchód na całą Polskę oraz zatwierdził nowy tekst Mszy świętej i brewiarza.
(za: brewiarz.pl)