Jubileusz 100-lecia urodzin abp. Bronisława Dąbrowskiego FDP
W środę 16 listopada 2016 r. rozpoczęły się organizowane przez Zgromadzenie Księży Orionistów obchody Jubileuszu 100-lecia urodzin abp. Bronisława Dąbrowskiego, wieloletniego sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski. W czerwcu 2017 r. będą miały miejsce m.in. uroczystości z udziałem sekretarza generalnego Episkopatu bp. Artura Mizińskiego.
W listopadzie 2017 r. minie 100 lat od urodzin abp. Bronisława Dąbrowskiego, który w latach 1969-1993 był sekretarzem generalnym Episkopatu. W Zgromadzeniu Księży Orionistów, do którego należał, trwają przygotowania do głównych obchodów jubileuszu. Wstępem do nich było odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej w Domu Misyjnym orionistów w Zduńskiej Woli.
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 17.45 programem słowno-muzycznym w wykonaniu dzieci, w parafii św. Antoniego z Padwy w Zduńskiej Woli. Następnym punktem była Msza św. o godz. 18.00 w kościele parafialnym pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji włocławskiej Stanisława Gębickiego. Po Eucharystii bp Gębicki odsłonił i poświęcił tablicę ku czci abp. Dąbrowskiego.
Podczas Mszy św. odprawionej w świątyni parafialnej pw. św. Antoniego w Zduńskiej Woli, w której posługują Księża Orioniści, bp Gębicki osobiście wspominał swoją znajomość z Arcybiskupem i podkreślił, że był to „bardzo skromny pasterz”, „pełen dobroci i ciepła”. W homilii, ks. Leonard Pawlak FDP, przełożony wspólnoty zakonnej z Warszawy, podkreślał m.in. zasługi Arcybiskupa dla całego Kościoła i Ojczyzny w bardzo trudnym okresie historii Polski, jakim były rządy PRL-owskie.
Abp Bronisław Dąbrowski urodził się 2 listopada 1917 r. w Grodźcu koło Konina. W 1935 r. wstąpił do Zgromadzenia Księży Orionistów w Zduńskiej Woli. W 1943 r. ukończył konspiracyjne studia na Wydziale Pedagogicznym w Warszawie. Po Powstaniu Warszawskim został wywieziony do obozu pracy w Bittinheim koło Dachau. W 1945 r. wrócił do Polski, gdzie przyjął święcenia kapłańskie. Był m.in. organizatorem domu opieki dla sierot wojennych w Izbicy Kujawskiej, a w Warszawie w latach 1949-1954 kierował prowadzoną przez orionistów bursą dla chłopców. Decyzją kard. Stefana Wyszyńskiego wiele lat kierował Wydziałem Spraw Zakonnych przy Sekretariacie Prymasa Polski, a w 1950 r. objął dodatkowo stanowisko dyrektora Biura Sekretariatu Episkopatu. W 1961 r. papież Jan XXIII mianował go biskupem pomocniczym warszawskim. W lutym 1969 r. został wybrany przez Konferencję Episkopatu sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski. Stanowisko to pełnił prawie ćwierć wieku, do chwili przejścia na emeryturę w 1993 r. Jako sekretarz generalny Episkopatu abp Dąbrowski należał do najbliższych współpracowników kard. Wyszyńskiego, a następnie kard. Glempa. Przez wiele lat przewodniczył delegacji Konferencji Episkopatu ds. Stosunków z Rządem PRL. Odegrał ważną rolę w rozmowach przygotowujących obrady Okrągłego Stołu. W 1982 r. papież Jan Paweł II podniósł go do godności arcybiskupa.
Zmarł 25 grudnia 1997 r. w Warszawie. W roku 2017 przypada zatem również 20-lecie śmierci hierarchy.
za: episkopat.pl