Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej

Aktualności, Zgromadzenie

29 kwietnia przeżywamy ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej. Dzień ten jest kontynuacją corocznego dziękczynienia księży – więźniów Dachau – za wyzwolenie obozu, które miało miejsce 29 kwietnia 1945 roku.

Wśród więźniów obozu w Dachau znajdowali się nasi współbracia – orioniści. Śmierć męczeńską ponieśli tam błogosławiony ks. Franciszek Drzewiecki FDP i ks. Robert Szulczewski FDP. Więzieni byli ks. Henryk Demrych FDP i ks. Józef Kubicki FDP.

Losy orionistów w obozie Dachau opisał ks. dr Tomasz Krystian Wiśniewski FDP w artykule “Polscy orioniści w obozie koncentracyjnym w Dachau” (Saeculum Christianum: pismo historyczno-społeczne 18/2, 179-194, 2011). Zachęcamy do lektury tego tekstu – LINK.




Ustanowiony w 2002 r. przez Konferencję Episkopatu Polski  Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego jest kontynuacją corocznego dziękczynienia księży – więźniów Dachau za wyzwolenie obozu 29 kwietnia 1945 roku.

W obawie przed likwidacją obozu, zawierzyli się oni św. Józefowi i ślubowali, że jeśli przeżyją, będą pielgrzymować co roku do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Obóz został wyzwolony 29 kwietnia 1945 r. Ocaleni księża z Polski do końca życia wypełniali złożone przyrzeczenie i pielgrzymowali do Kalisza, dziękując za ocalenie. Obecnie pielgrzymki do sanktuarium św. Józefa z okazji Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego są wyrazem pamięci o tych, którzy byli uwięzieni.

W czasie II wojny światowej Dachau było głównym obozem dla duchownych katolickich, protestanckich i prawosławnych. Wśród ok. 3 tys. uwięzionych zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich blisko 1,8 tys. pochodziło z Polski. Niemal połowa z nich została zamęczona w obozie, najwięcej z terenów diecezji poznańskiej (147), włocławskiej (144) i łódzkiej (112).

za: www.archwawa.pl