Triduum przed uroczystością Matki Bożej Opatrzności – dzień I
20 listopada przeżywać będziemy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Matki Bożej Opatrzności – głównej patronki Małego Dzieła Boskiej Opatrzności. Zachęcamy do włączenia się w duchowe przygotowania do uroczystości razem z Rodziną Oriońską.
TRIDUUM KU CZCI MATKI BOSKIEJ OPATRZNOŚCI – DZIEŃ I
1. Apel Jasnogórski
2. Pieśń maryjna.
3. Wprowadzenie:
Grzech pierworodny zerwał przyjaźń pomiędzy ludzkością i Bogiem. Jednak Bóg w swej Opatrzności postanowił dokonać zbawienia człowieka. Zbawienia tego miał dokonać Syn Boży narodzony z Maryi Dziewicy. Bóg wybrał Maryję by współpracowała z Nim w realizacji planów Opatrzności. Ona była Matką Tego, który naprawił to, co pierwszy człowiek zrujnował. Dlatego możemy Ją nazwać Matką Boskiej Opatrzności.
Dzisiaj, w pierwszym dniu Triduum, rozważmy jaki udział miała Maryja w zbawczym dziele Chrystusa.
4. Chwila ciszy
5. Ewangelia: Łk 1, 26-38
W szóstym miesiącu posłał Bóg anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. Anioł wszedł do Niej i rzekł: «Bądź pozdrowiona , pełna łaski , Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami».
Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. Lecz anioł rzekł do Niej: «Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca». Na to Maryja rzekła do anioła: «Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?» Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego». Na to rzekła Maryja: «Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!» Wtedy odszedł od Niej anioł.
Oto słowo Pańskie.
6. Komentarz:
Udział i rola Maryi nie skończyły się z chwilą jej ziemskiego pielgrzymowania. Ona wstawia się za nami u Syna. Dlatego za Jej wstawiennictwem błagajmy Boga Ojca za całą naszą rodziną zakonną i za każdym z nas.
7. Modlitwa do Matki Boskiej Opatrzności :
Maryjo, Matko Boskiej Opatrzności, pamiętaj o nas przed Obliczem Pana i wstawiaj się za nasze Zgromadzenie. Ono jest Twoim dziełem, dziełem Twojej matczynej dobroci, Ty go chciałaś i pragnęłaś posługiwać się nami nędznymi dając nam łaskę najwyższego przywileju, abyśmy służyli Chrystusowi w ubogich. Chciałaś, abyśmy byli sługami i braćmi ubogich i żyli wielką wiarą całkowicie zdani na Opatrzność Bożą. Przyjdź do nas i daj nam głębokie życie wewnętrzne i duchowe. Spraw, ażeby nasze serca płonęły miłością do Chrystusa i do Ciebie. Żebyśmy byli takimi, jakimi Ty chcesz nas widzieć – braćmi ubogich. Spraw, żebyśmy widzieli i służyli Chrystusowi z pokorą i świętą radością.
8. Pieśń maryjna
9. Modlitwa
K.: Módl się za nami święta Boża Rodzicielko
W.: Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych .
K.: Módlmy się
Boże, którego Opatrzność się nie myli w swych zrządzeniach, błagamy Cię pokornie, abyś za wstawiennictwem Najświętszej Dziewicy Maryi, Matki Boskiej Opatrzności oddalił od nas wszystko, co nam szkodzi i udzielił wszystkiego co pożyteczne. Przez Chrystusa Pana naszego
W.: Amen.
10. Błogosławieństwo
11. Pieśń na zakończenie (maryjna)