Białoruś: Wizytacja kanoniczna i obchody 50 lat kapłaństwa
W dniach 7-10 maja Przełożony Generalny Ksiądz Tarcisio Vieira FDP i Ekonom Generalny Ksiądz Fulvio Ferrari FDP, w towarzystwie Przełożonego Prowincjalnego Księdza Krzysztofa Miś FDP w ramach trwającej wizytacji kanonicznej Prowincji Matki Bożej Częstochowskiej Zgromadzenia Zakonnego Małego Dzieła Boskiej Opatrzności odwiedzili dwóch współbraci, którzy posługują obecnie na Białorusi. Aktualnie Orioniści obecni są w Łahiszynie, gdzie pracuje ks. Tadeusz Szeszko FDP, a także w Kobryniu, gdzie pracuje ks. Czesław Jojko FDP.
Wizytatorzy odwiedzili najpierw Łahiszyn, gdzie znajduje się Dom Miłosierdzia, który obejmuje opieką około 40 osób starszych i schorowanych. Jest to pierwszy dzieło tego typu otwarte przez katolików w Białorusi. Ksiądz Tadeusz pełni tam funkcję dyrektora Domu Miłosierdzia, rektora Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polesia, proboszcza parafii św. Piotra i Pawła, a także współpracuje z parafią Podwyższenia Krzyża Świętego w Telechanach.
Współbracia udali się również z wizytą do Księdza Biskupa Antoniego Dziemianko Ordynariusza Diecezji Pińskiej. W trakcie spotkania Biskup podkreślił ważną i decydującą rolę Zgromadzenia w dziele ewangelizacji prowadzonym na Białorusi, szczególnie na terenie Diecezji Pińskiej.
W Kobryniu wizytatorzy generalni spotkali się z ks. Czesławem Jojko FDP, który jest proboszczem w parafii Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, a także prowadzi duszpasterstwo na terenie Kościoła Dobrego Pasterza w Grodźcu.
Księża Radcy udali się następnie z powrotem do Łahiszyna, aby uczestniczyć w uroczystości 50 lat święceń kapłańskich ks. Mirosława Żłobińskiego FDP, który był pierwszym orionistą na Białorusi. Obecnie ks. Mirosław należy do wspólnoty zakonnej w Zduńskiej Woli i przyjechał na Białoruś specjalnie na tę okazję. Obchodom 50. rocznicy święceń kapłańskich ks. Mirosława przewodniczył Biskup Pomocniczy Diecezji Pińskiej Kazimierz Wielkosielec, w obecności wielu kapłanów duchowieństwa diecezjalnego i wiernych. Wiele osób dziękowało misjonarzowi za jego posługę w czasach trudnych i niebezpiecznych dla głosicieli Ewangelii. Dzięki jego cierpliwości, delikatności i miłości udało mu się zdobyć serca Białorusinów. Imię księdza Mirosława zapisało się złotymi zgłoskami w historii Kościoła łahiszyńskiego.
Źródło: www.donorione.org